Čeština

banner ckr


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/pnhberkovice.cz/pnhberkovice.cz/templates/pnhob_ckr_tmp/functions.php on line 177

Charakteristika Psychiatrické nemocnice Horní Beřkovice

Státní zdravotnické zařízení Psychiatrická nemocnice Horní Beřkovice se zaměřuje na komplexní léčbu psychiatrických onemocnění. Spádová oblast nemocnice je zhruba 1,5 milionu obyvatel zahrnuje převážně Ústecký kraj, ale i část Libereckého a okresy Mělník, Kladno.

Počet pacientů, na které je projekt zaměřen (jedná se o léčbu duševních chorob) dosahuje celkem 220 osob s psychiatrickou diagnózou.

Psychiatrická rehabilitace je koncipována jako zásadní eliminace slabého místa zdravotní a sociální péče o pacienty s psychiatricky diagnostikovanou duševní chorobou. Psychiatrická nemocnice Horní Beřkovice poskytuje systémově zaměřené služby na rozvoj dovedností, které umožňují klientům se uplatnit ve společnosti.

PN Horní Beřkovice společně s pomáhajícími organizacemi Fokus v rámci projektu v letech 2016 / 2017 identifikovala potřeby nemocných a nastavila komplexní systém ucelené psychiatrické rehabilitace v nových podmínkách infrastruktury, která umožňuje efektivní implementaci prvků sociální rehabilitace.

Infrastruktura psychiatrické nemocnice je na základě dlouhodobé koncepce doplňována a rekonstruována, aby splňovala požadavky na efektivní léčbu dlouhodobě nemocných. Využíváno je Multifunkční kulturní centrum, Zahradní pracovní centrum a Truhlářská dílna. Silným aktivizačním prvkem bylo zřízení internetové kavárny pro seznámení se s komunikačními technologiemi a navazující program JOB centra, kterým je práce v kavárně jako součást terapeutických aktivit.

Nově byly v roce 2017 vytvořeny pracoviště pro sociální rehabilitaci dlouhodobě hospitalizovaných s vážným duševním onemocněním (SMI). Rozšířený program sociální rehabilitace je v této skupině naplňován v rekonstruovaných objektech bývalého kláštera a skladů. Přibyly hovorny pro individuální práci s klientem, arteterapeutické dílny, tělocvična a terapeutické společenské sály. Výcvik probíhá v teoretické i praktické úrovni a následně pro propuštění klienta v zázemí následné péče u partnerů v pomáhajících organizacích.


Cílová skupina

  • F10-F19 Poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním psychoaktivních látek
  • F20-F29 Schizofrenie, poruchy schizotypální a poruchy s bludy: 40 % (muži 30 %, ženy 10 %)
  • F30-F39 Afektivní poruchy (poruchy nálady): 4 % (muži 3 %, ženy 1 %)
  • F40-F48 Neurotické, stresové a somatoformní poruchy: 2,9 % (muži 1,4 %, ženy 1,5 %)
  • F60-F69 Poruchy osobnosti a chování u dospělých: 9,5 % (muži 8,5 %, ženy 1 %)