„Co mám dělat?“ ptáte se, když je váš blízký nebo člen rodiny hospitalizován na psychiatrii. Jak pro něj být oporou, kterou při svém onemocnění potřebuje?

Pro snadnější zapamatování si hlavní zásady připodobněme k nepředvídané situaci v letadle:

maska

Nasaďte si kyslíkovou masku – postarejte se o sebe

Nouzové pokyny v letadle říkají: „Nasaďte kyslíkovou masku nejdříve sobě, pak až svému dítěti.“ Váš blízký bude potřebovat vaši pomoc. Abyste mu ji mohli dávat, musíte sami být v pohodě a mít dostatek energie. Když se sami vyčerpáte či zhroutíte, nikomu a ničemu tím nepomůžete. Postarejte se proto nejdříve o sebe: „Nakolik mě situace rozhodila? Dokážu se s ní sám vyrovnat? Co k tomu potřebuji?“

   
maska

Obraťte se na palubní personál – nechte si pomoci

„V případě potřeby se obraťte na palubní personál.“ Psychické onemocnění přináší nové nároky na rodinu a blízké – časové, finanční, praktické. Když se budete za každou cenu snažit zvládnout to sami, riskujete, že se zhroutíte. Proto si nechte včas pomoci. Řada služeb je zdarma, ale pokud je potřeba, neváhejte za pomoc zaplatit – stojí to za to. Vyhledejte psychologa, poraďte se s peer pracovníkem, zajistěte svému blízkému pečovatelku nebo dovážku obědů…

   
maska

Zaujměte bezpečnou polohu – zaujměte správný postoj

Někdy člověk stresuje sám sebe, protože o situaci neuvažuje správně. Zaujměte proto správný postoj k nové situaci. Připomínejte si:

  • Můj blízký je nemocný, podobně jako by měl chřipku nebo cukrovku. Nebudu připouštět stigmatizaci („je blázen“ apod.), a to u sebe ani u druhých.
  • Nemoci odcházejí. A dají se léčit. Nebudu se vzdávat naděje na lepší zítřky.
  • Můj blízký je v dobrých rukou. (Psychiatrická péče v ČR je kvalitní.) Proto budu lékařům důvěřovat a spolupracovat s nimi. Jsou to odborníci a určitě si vědí rady lépe, než já.
  • Budu svému blízkému přátelskou a láskyplnou oporou. Budu s ním v kontaktu a budu se zajímat o to, jak se má, s čím si dělá starosti a co potřebuje.
  • Nebudu snižovat nebo bagatelizovat jeho utrpení, ale budu ho s ním sdílet. „Sdílený smutek, poloviční smutek.“
  • Také si s ním budu povídat jen tak. Člověk není jen jeho nemoc. A humor je zdravý.

Více informací, jak tu být pro všeho blízkého najdete v sekci Rozmlouvejte spolu.Pokud vás znervózňují neobvyklé příznaky onemocnění vašeho blízkého, přečtěte si sekci Jak nakládat s příznaky nemoci.