V listopadu 2011 byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná prádelna Psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích. V současné době se jedná o nejmodernější prádelnu v České republice, se špičkovým vybavením.
Název projektu: Modernizace technologického vybavení v oblasti prevence nozokomiálních Infekcí v PL Horní Beřkovice
LÉČEBNA MÁ NEJMODERNĚJŠÍ PRÁDELNU V ČESKU - zdroj: Deník Litoměřicka, 16.11.2011
To jsou hlavní důvody modernizace, kterou právě dokončila Psychiatrická Léčebna Horní Beřkovice (PLHoB). V jejím areálu byla v úterý po měsíčním zkušebním provozu otevřena nově modernizovaná prádelna. Zdejší zdravotnické zařízení má nyní nejlepší prací a žehlící linku v ČR.
Její cena včetně stavebních úprav byla 35,5 milionu korun, z toho 32 milionů korun bylo hrazeno z dotace Integrovaného operačního programu - projektu Ministerstva zdravotnictví Řešení problematiky nozokomiálních (*nemocničních) infekcí.
„Podařilo se nám získat dotaci z Integrovaného operačního programu ve výši 32 milionů korun na zařízení prádelny. K tomu jsme vynaložili 3,5 milionu korun na stavební úpravy,” uvedl ředitel PLHoB Jiří Tomeček.
Co všechno nové stroje umí, jsme mohli sledovat přímo při provozu. S chodem zařízení přítomné seznámil vedoucí prádelny Miroslav Němec.
„Celý provoz je nový - šest praček s různou kapacitou, čtyři sušiče, žehlící linka, lisy a skladače na rovné i tvarové prádlo,” uvedl Miroslav Němec.
Po 37 letech změna! Provoz prádelny nové vybavení změnilo od základu. „Staré stroje zde byly od roku 1974. Sloužily přes 35 let, takže kloubouk dolů. Provoz už byl ale v takovém stavu, že jsme se každý den obávali, zda se nám stroje vůbec podaří spustit,” přiblížil dřívější stav vedoucí prádelny. S novou technologií podle něj přichází také úspora pracovních sil, energií a pracích prostředků. Prádelna má vystaráno na dalších 15 let dopředu.
Dva měsíce práce - stroje byly vybrány z posledních modelů specializované firmy. „Chtěl bych podtrhnout práci dodavatelů a subdodavatelů i organizaci práce našimi pracovníky. 1.srpna jsme začali s kompletní úpravou prostor, budova byla za dva měsíce kompletně zrekonstruovaná a to včetně dodávky a instalace technologie,” uvedl ředitel léčebny Jiří Tomeček.
„Největší zisk, týkající se ekonomiky provozu, je na úspoře energií, především tepelné energie a vody. Šetrnějším praním se prodlouží také životnost prádla,” dodal Tomeček.
BĚŘKOVICKÁ LÉČEBNA MÁ NOVOU PRÁDELNU - zdroj: Mělnický deník, 20.11.2011
Psychiatrická léčebna se od včerejška těší z nové moderní prádelny, která zamezí možným infekcím.
A navíc má každý své oblečení elegantně označeno, aby nedocházelo k záměnám. Prádelna už má za sebou zkušební provoz, během kterého si zaměstnanci i pacienti ověřili její výhody.
Prádelna je rozdělena na dvě části. První z nich se říká špinavá část. Právě tam se prádlo z celého areálu léčebny pere. Je tam několik praček, od malých velikostí s náplněmi do šesti kilogramů, až po velké, které pojmou neuvěřitelných sto patnáct kilogramů prádla.
Pračky jsou zabudovány v bariérové stěně. Ta umožňuje dávat špinavé prádlo jedním otvorem dovnitř a jiným ho zase po vyprání vyjímat, aby nedošlo ke kontaminaci už čistého oblečení.
Druhá část je takzvaně čistá, tam se prádlo po vyprání zpracovává. Pracovnice prádelny mají za úkol jej pomocí strojů vysušit, vyžehlit a následně expedovat na jednotlivá oddělení psychiatrické léčebny.
Také objekt, kde se prádelna nachází, má za sebou celkovou rekonstrukci. Ta zahrnovala například komplex vzduchotechniky, energetické sítě nebo přívod vody.
Nový komplex prádelny také šetří beřkovické léčebně peníze. Díky moderním technologiím, kterými je vybaven, má totiž zařízení menší náklady na energie.
Podle Františka Vaňka, který se podílel na realizaci projektu, jsou například díky recyklaci horkého vzduchu v sušičkách náklady nižší až o dvanáct procent. „Nové stroje jsou schopné léčebně ušetřit až neuvěřitelné procento na energiích. Třeba spotřeba vody při praní - tam jsme schopni se dostat až na osm litrů na jeden kilogram prádla,” připomněl Vaněk.
Nová prádelna je v prostorách té původní, která tam byla uvedena do provozu už v roce 1910. Postupem času se pouze modernizovala, aby vyhovovala zdravotním požadavkům pacientů a lékařů.
Celý projekt se mohl uskutečnit díky dotacím, které poskytla Evropská unie.
V listopadu 2011 byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná prádelna Psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích. V současné době se jedná o nejmodernější prádelnu v České republice, se špičkovým vybavením.
Název projektu: Modernizace technologického vybavení v oblasti prevence nozokomiálních Infekcí v PL Horní Beřkovice
Cíl projektu:
- Modernizace technologického vybavení provozu prádelny (zkvalitněním technologického vybavení prádelny, která zajišťuje běžný provoz Psychiatrické léčebny Horní Beřkovice z pohledu čištění prádla pacientů a ošetřujícího personálu, dojde ke zkvalitnění poskytované služby pacientům a dále také dojde k prevenci nozokomiálních infekcí)
- Prevence vzniku a šíření nozkomiálních infekcí a zkvalitnění služeb péče o zdraví poskytovaných pacientům léčebny
Popis projektu:
Celá prádelna byla vybavena špičkovými prádelenskými stroji značky Kannegiesser zaručující nejvyšší kvalitu a hospodárnost zpracování prádla. Dodavatel zajistil související certifikace prádelny pro hygienické zpracování prádla, koncipoval návrh provozního řádu a poskytl poradenský servis pro zvýšení kvality zpracování prádla.
Nový provoz prádelny v PL Horní Beřkovice byl navržen pro praní zdravotnického prádla. Celá prádelna je rozvržena na dva samostatné celky – tzv. „špinavou část“, kde se provádí příjem znečištěného prádla a praní takto znečištěného prádla a dále na tzv. „čistou část“, kde se provádí zpracování vypraného prádla, tj. sušení a žehlení prádla a následná expedice na jednotlivá oddělení léčebny. Dodavatel zajistil i logistický management označení prádla štítky s nesepratelným inkoustem velmi elegantní formou (ThermoTex), aby každý lékař, zdravotní a další personál, stejně jako klienti naší léčebny dostali vždy své prádlo a nedocházelo k záměnám.
Jádrem praní prádla ve „špinavé části“ je řada čtyřech vysokoobrátkových praček zn. Kannegiesser řady Favoritplus, jež jsou zabudovány v bariérové stěně a mají tak oddělené vkládání a vykládání prádla. Tyto pračky jsou kromě jiného konstrukčně stavěny na odstředění prádla před samotným mácháním (prádlo pak lépe absorbuje čistou vodu a dříve se odmáchá), precizním systémem vážení prádla s možností nastavení zbytkové vlhkosti, recyklačními tanky a excelentním filtračním zařízením textilního otěru, čímž je zajištěna vysoká úroveň hygieny provozu (minimum textilního otěru na prádle po praní) a rovněž i úsporný provoz, když spotřeba těchto strojů se pohybuje na úrovni cca. 8 litrů na kg prádla.
Další zpracování prádla je zajištěno v bubnových sušičích Kannegiesser řady DC, které dokáží usušit až 4 šarže prádla v režimu plného sušení při ideálním poměru 1:25. Tyto sušiče jsou vybaveny špičkovými filtry textilního otěru, odděleným ochlazováním prádla (nikoliv přes registr), dokonalou recirkulací horkého vzduchu a systémem hlídání otáček v průběhu sušení, čímž se ušetří náklady na sušení až o 12%! Žehlení rovného prádla (lůžkovin, atd.) je vyřešeno pomocí žehliče Kannegiesser HPM – Grand s průměrem válce 2000 m a podélným skladačem Kannegiesser RFL – J. Tento žehlič s tenkostěnným (8 mm tlustým) korytem je schopen vyžehlit prádlo při vysokých teplotách kolem 180 – 190°C, čímž je zajištěna termodesinfekce prádla a likvidace zbylých bakterií v prádle. Automatický parní ventil pak zajišťuje, že stroj při stand-by režimu nespotřebovává žádnou energii. Zpracování tvarového prádla pro lékaře a zdravotnický personál je uskutečňováno na strojích Kannegiesser KS-R, což je dvoustanicový tělový kabinet a dalším pomocném vybavení jako je rukávník, límcovník a karuselový lis Kannegiesser 3-694. Tyto stroje také zajistí termodezinfeci prádla tentokráte tvarového (lékaři a další zdravotnický personál).
Zcela nově vybavená prádelna byla po zkušebním provozu otevřena 15. listopadu 2011. Prádelna byla umístěna do stávajících prostor. Komplexní rekonstrukcí prošla i vzduchotechnika, energetické sítě a přívody vody. Financování projektu je zajištěno v rámci Integrovaného operačního programu z 85% ze strukturálních fondů EU z Evropského fondu pro regionální rozvoje z 15% z národních zdrojů. Celková hodnota investice nepřesáhla 33 miliónů Kč.
Pořizované přístrojové vybavení:
- Hygienická bariérová pracka 30 kg – 1 ks
- Hygienická bariérová pracka 40 kg – 1 ks
- Hygienická bariérová pracka 60 kg – 1 ks
- Hygienická bariérová pracka 115 kg – 1 ks
- Průmyslová pracka 10 kg -2 ks
- Sušic bubnový 36 kg – 1 ks
- Sušic bubnový 50 kg – 1 ks
- Sušic bubnový 11 kg – 2 ks
- Vkladač pracovní šíře 3m – 1 ks
- Žehlič jednoválcový průměr válce 2m, pracovní šíře 3m – 1 ks
- Skladač podélný, pracovní šíře 3m – 1 ks
- Karuselový žehlící lis – 1 ks
- Tělový kabinet – 1 ks
- Žehlící lis na límce a manžety – 1 ks
- Rukávový kabinet – 1 ks
- Skládací stroj – 1 ks
- Dávkovací přístroj – 1 ks
- Balička – 1 ks
- Přívodní a odtahové zařízení pro odtah technologické zátěže s maximální rekuperací zbytkového tepla – 1 ks
- Odsávací zařízení pro odtah tepla a zachycení úletu ze žehlících strojů – 1 ks
- Akumulační zákryty pro odtah parních žehličů – 1 ks
- Měření a regulace pro rekuperaci tepla – 1 ks
- Vozík na mokré prádlo – 6 ks
- Vozík na špinavé prádlo – 4 ks
- Vozík se zvedajícím dnem – 6 ks
- Pojízdné skladovací regály – 20 ks
Zcela nově vybavená prádelna byla po zkušebním provozu otevřena 15. listopadu 2011. Prádelna byla umístěna do stávajících prostor. Komplexní rekonstrukcí prošla i vzduchotechnika, energetické sítě a přívody vody. Financování projektu je zajištěno v rámci Integrovaného operačního programu z 85% ze strukturálních fondů EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj z 15% z národních zdrojů. Celková hodnota investice nepřesáhla 33 miliónů Kč.
Projekt „Modernizace technologického vybavení v oblasti prevence nozokomiálních infekcí v PL Horní Beřkovice“ byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.